Laboratorium w pigułce

LABORATORIUM W PIGUŁCE.

CZYNNIKI UTRUDNIAJĄCE LUB UNIEMOŻLIWIAJĄCE ANALIZĘ MATERIAŁU ZWIĄZANE Z FAZĄ PRZEDANALITYCZNĄ.

HEMOLIZA - to rozpad erytrocytów i uwolnienie ich wewnątrzkomórkowych składników do osocza lub surowicy(czerwone zabarwienie).        W konsekwencji w próbce wzrastają stężenia tych parametrów, których zawartość jest większa w erytrocytach niż w surowicy np. LDH, potas. Jeżeli na wyniku jest informacja: HEMOLIZA, to należy liczyć się z tym że wyniki mogą być obarczone błędem. Najczęściej z próbki,    w której znajduje się hemoliza badania nie są wykonywane, a pacjent jest ponownie proszony do pobrania krwi.

LIPEMIA  jest to mleczno-mętne zabarwienie surowicy lub osocza spowodowane podwyższonym stężeniem lipoprotein, widoczne makroskopowo. Związane jest to ze spożyciem posiłku przed badaniem, stresem lub zmianami chorobowymi. W przypadku próbek wykazujących zmętnienie może dochodzić między innymi do zakłócenia pomiaru fotometrycznego. Informacja na wyniku: SUROWICA LIPEMICZNA oznacza, że wyniki mogą być obarczone błędem. W przypadku bardzo silnie lipemicznej surowicy tzw. „mleka” pacjent proszony jest o ponowne przyjście do pobrania krwi wraz z zachowaniem 12 h wstrzemięźliwości od spożywania posiłku.

SUROWICA IKTERYCZNA – to żółte zabarwienie surowicy w różnej sile zabarwienia. Żółte zabarwienie surowicy lub osocza jest zazwyczaj skutkiem nadmiernego uwalniania bilirubiny, lub przyjmowaniem niektórych leków. Informacja: SUROWICA IKTERYCZNA oznacza żółte zabarwienie surowicy, a niektóre parametry mogą być obarczone błędem.

 

W celu uniknięcia błędnej interpretacji wyników badań laboratoryjnych zaleca się pobieranie próbek do wszystkich badań na czczo, po 12 godzinach od przyjęcia ostatniego posiłku, z zachowaniem zmniejszonej aktywności fizycznej przez pacjenta. Próbki powinny być pobierane przed wszystkimi procedurami diagnostyczno-terapeutycznymi. Pobranie próbki w niewłaściwym czasie i bez prawidłowego przygotowania pacjenta może wyrządzić więcej szkód niż niepobranie jej wcale.

 

 

ZADBAJ O PROFILAKTYKĘ CIĄŻY.

CHROŃ SWOJE DZIECKO.

NAJLPSZĄ OCHRONĄ NIENARODZONEGO DZIECKA JEST MATKA.

 

Jeżeli planujesz ciążę lub jesteś w ciąży wskazane jest  stwierdzenie czy był kontakt z wirusem  CMV, różyczki i pierwotniakiem Toxoplazmozy.

CMV – wirus cytomegalii  jest najczęściej występującą przyczyną infekcji wrodzonych (przekazywanych płodowi przez matkę). Choroba z reguły przebiega bezobjawowo lub daje łagodne objawy podobne do infekcji wirusem grypy. Jest z reguły przenoszona przez kontakty z małymi dziećmi.  CMV jest w stanie zakażać i niszczyć wiele różnych komórek organizmu. Zdolność CMV do zakażania leukocytów i komórek śródbłonka naczyniowego ułatwia rozsiew wirusa w organizmie. W przypadku ciąży infekcja CMV może mieć poważniejsze konsekwencje, ponieważ zachodzi ryzyko infekcji u nienarodzonego dziecka, szczególnie w pierwszym okresie ciąży. Ryzyko może obejmować śmierć noworodka, upośledzenie rozwoju umysłowego oraz głuchotę.

Różyczka – jest chorobą zakaźną łatwo przekazywana drogą kropelkową , tak jak zwykłe przeziębienie. Jest to łagodna choroba, a jej symptomy - głównie różowa wysypka – obserwowane są u około 50 % przypadków. Różyczka stała się rzadką infekcją wrodzoną w krajach w których wdrożono szeroko zakrojone programy szczepień dzieci oaz kobiet w wieku rozrodczym.  Jednakże w przypadku braku szczepienia lub nieprzechorowania w dzieciństwie, infekcja wirusem różyczki może mieć poważniejsze konsekwencje. Prawdopodobieństwo przekazania wirusa dziecku jest wysokie i niesie ze sobą ryzyko poronienia oraz powstania wad rozwojowych płodu w pierwszym okresie ciąży.

TOXOPLAZMOZA – jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaki Toxoplazmoza  gondii.

W przypadku ludzi zdrowych objawy choroby są tak łagodne, że infekcja może przejść niezauważona. 

Toksoplazmoza może mieć poważne konsekwencje ponieważ zwiększa ryzyko uszkodzenia nienarodzonego płodu , szczególnie w pierwszym okresie ciąży. Zagrożenie może obejmować: poronieni, urodzenie martwego dziecka lub różnego rodzaju zaburzenia i wady.

 

Jak unikać infekcji?

CMV         

  •  myj ręce bardzo często -szczególnie po zmianie pieluszek  
  •  nie jedz z dziećmi tych samych dań i nie korzystaj z napojów i sztućców,
  •  nie korzystaj z tych samych ręczników i przyborów toaletowych
  •  nie całuj małych dzieci w usta i policzek- zamiast tego przytul i pocałuj w główkę

Różyczka 

  •  unikać kontaktu z osobami chorymi
  •  w przypadku braku szczepienia należy się zaszczepić
  •  unikać kontaktu ze wszystkimi dziećmi, które miały objawy wysypki

Toxoplazmoza    

  •  myć ręce przed jedzeniem ,po kontakcie z surowym mięsem, po kontakcie z ziemią
  •  unikać kotów szczególnie piasku i ziemi które zawierają ich odchody
  •  myć dokładnie owoce i warzywa oraz jeść dobrze wysmażone lub ugotowane mięso

 

o nas     |    aktualności     |    praca     |    informacje dla pacjenta    |   polityka jakości    |    kontakt        

 VENTRICULUS Leszczyńskie Centrum Medyczne Sp. z o.o.       

projekt i wykonanie IMAGO